10 powodów dlaczego powinnaś mieć swoją stronę internetową

IMG_8295
Firma online

10 powodów dlaczego powinnaś mieć swoją stronę internetową

W ostatnich latach można było zauważyć niesamowity rozwój wszelkich portali internetowych typu Facebook, Instagram, YouTube. Osobiście od dłuższego już czasu mam duży dystans do prowadzonych tam profili firmowych. Oczywiście, że mam i prowadzę swoje Fanpage, ale to na swojej stronie skupiam swoją uwagę i to na niej prowadzę wszelkie działania. Nie mogę jednak wyjść z podziwu jak dużo osób nadal stawia na pierwszym miejscu swój kanał na YouTubie, profil na Instagramie czy konto na Facebooku, jednocześnie zupełnie nie myślą o swojej stronie w internecie.

Nadal wielu specjalistów od social mediów wmawia, że to grupa na Facebooku jest ważna i to reklama na Facebooku jest najważniejsza. OK, wszystko fajnie tylko co potem?

Dzisiaj rano trafiłam na taki artykuł, który doskonale obrazuje ryzyko prowadzenia działań swojej firmy tylko na Instagramie czy Facebooku (lub jakimkolwiek innym kanale).

10 powodów dlaczego powinnaś mieć swoją stronę internetową

Zakładasz, prowadzisz, rozwijasz swój profil na Instagramie i co? Wystarczy jeden przycisk, aby wszystko zniknęło. Instagram (czy jakikolwiek inny serwis) nie jest Twoją własnością i nie masz żadnego wpływu na to jak długo i w jakiej formie będzie istnieć. Pomijając już fakt udostępniania praw do materiałów jakie na tych serwisach publikujesz, ochrony prywatności, wystarczy mała awaria i wszystko nad czym pracowałaś od lat znika w jedną godzinę. Zostajesz z niczym. Nie przeraża Cię ta wizja? Bo ja osobiście nie wyobrażam sobie, żebym miała codziennie tak ryzykować.

Ale to nie jedyny powód, dlaczego prowadzenie i tak duża koncentracja na social mediach nie jest dobra. Jest ich znacznie więcej:

Masz 100% wpływ na wygląd swojej strony internetowej

Co trudno powiedzieć o Twoim Fanpage’u. Mało tego, dobrze zrobiona strona internetowa pozwala odwiedzającym na szybkie znalezienie interesujących ich treści, co trudno powiedzieć gdy musimy przeglądać 1000 postów na Facebooku. Zdjęcia publikowane na Instagramie także są tylko zdjęciami, nie można dzięki nim przekierować osób w konkretne miejsce (na post w blogu itp). Próbowałaś kiedyś kliknąć w link pod zdjęciem na Instagramie? OK, są płatne serwisy, które za dodatkową opłatą umożliwią nam wzbogacenie naszych zdjęć o klikalne linki, ale to będzie działać tak długo, jak długo my będziemy płacić za ich usługi. No i znowu wracamy do tematu, co jeśli ten serwis przestanie istnieć. Wtedy wszystkie linki przestaną działać.

Nie zgodzę się także z twierdzeniem niektórych specjalistów or internetu, że wygląd strony nie ma znaczenia. Ile razy zrezygnowałaś ze skorzystania z usług jakiejś firmy, bo strona była brzydka lub po prostu za długo ładowała się? Strona internetowa to jak Twój wygląd. Masz kilka pierwszych sekund, aby zatrzymać swojego potencjalnego klienta u siebie.

Twoja strona będzie wyszukiwania w wyszukiwarkach

Ktoś może nie mieć profilu na Facebooku, Instagramie, ale każdy szukając informacji, firmy czy usługi korzysta z Googla. Od naszych dzieci, do dziadków. Każdy kto chociaż raz miał do czynienia z Internetem wie, że w Google można wyszukiwać informacji. Spróbuj wpisać w Google fryzjer… kurs… opony… lekarza… cokolwiek. Co znajdziesz? Linki do stron internetowych i dobrze pozycjonowane filmy na YouTubie. Nie profile na Facebooku, a tymbardziej Instagramie czy TikToku. Wiesz dlaczego także YouTube? Bo YouTube należy do Google. Więc jeśli już myślisz o swoim kanale w Internecie, to na pierwszym miejscu pomyślałabym nad kanałem właśnie w tym miejscu. Dzięki dobremu SEO można przekierować potencjalnych klientów nie tylko na naszą stronę, ale na konkretną podstronę czy też zachęcić ich wykonania określonych działań na naszej stronie internetowej.

Prowadzisz biznes lokalny? Daj się znaleźć swoim klientom

Ja bardzo często podróżuję i nie wyobrażam sobie podróży bez dwóch rzeczy: mapy Google i wyszukiwarka Google. Wstaję rano i co robię? Wpisuję w wyszukiwarkę gdzie zjeść śniadanie, co zwiedzić, jak dotrzeć do tego czy innego miejsca, jakie ma opinie to czy inne miejsce. To nie tylko ja tak robię. Podobno tak robi 4 na 5 osób. Przyznaj się, sama z pewnością będąc w obcym mieście skorzystałaś z wyszukiwarki czy mapy chociaż raz. 🙂 Dlaczego w takim razie nie skorzystać z tej okazji i nie dać się znaleźć w Internecie dzięki swojej stronie internetowej?

Twoja strona jest dostępna 24/7

Nikt z nas nie pracuje 24 godziny na dobę. Nikt myśląc o założeniu i prowadzeniu firmy w internecie nie zakłada jej po to, aby siedzieć przed komputerem non stop, a właśnie po to aby dzięki takiej firmie oderwać się od internetu. Taki paradoks 🙂 A wszystko dzięki właśnie stronie internetowej. Twoja strona jest dostępna zawsze i wszędzie 24/7. Dzięki odpowiednio stworzonej stronie, automatyce obsługi maili, zamówień itp możesz zarabiać nawet gdy śpisz czy jesteś na wakacjach.

Twoja konkurencja z pewnością ma stronę internetową

Ponad 60% małych firm posiada swoją stronę internetową. Jeśli Ty nie masz swojej to tak jakbyś oddawała swoich potencjalnych klientów swojej konkurencji. Mało tego, 30% osób twierdzi, że nie skorzystałoby z usług firmy, która nie posiada swojej strony internetowej.

Strona internetowa pomoże Ci rozwinąć swój biznes

Badania pokazują, że 81 procent małych firm, które uruchomiły swoją stronę internetową zauważyły rozwój swojej firmy.

Na prawdę docierasz do swoich odbiorców

Ok, możesz mieć i 1000000 folowersów na Instagramie, Facebooku, YouTubie. Tylko co z tego, jeśli w praktyce publikowane przez Ciebie treści trafiają tylko do kilku procent tych osób. Wystarczy spojrzeć na statystyki swoich profili w social mediach. Posiadając swoją stronę internetową dbasz o to, aby tworzyć swoją listę mailingową. A wtedy: chcesz coś zakomunikować swoim odbiorcom – wystarczy jeden mail.

Twoja strona robi z Ciebie profesjonalistę 🙂

OK, może nie od razu eksperta, ale ponad 80% klientów twierdzi, że osoby posiadające swoją stronę internetową są bardziej profesjonalne niż te, które mają tylko profile na socialmediach. Pomijając już opinię osób (chociaż sama przyznasz, że trodno zignorować ponad 80% osób) własna strona internetowa umożliwia założenie profesjonalnie wyglądającego adresu e-mail. Do kogo miałabyś większe zaufanie? Osoby która pisze do Ciebie z adresu Jan@mojafirma.com czy jan@buziaczek.pl

Twoja strona zachęca do kontaktu

Możesz w prosty sposób zachęcić odwiedzających Twoją stronę do kontaktu z Tobą. Próbowałaś skontaktować się z kimś, kto prowadzi kanał na YouTubie? Jasne, jest to możliwe. Wymaga trochę klikania, ale nie jest niemożliwe. Tylko że, czy nie masz coś takiego, że szybciej i chętniej skontaktowałabyś się z firmą czy osobą wchodząc na jej stronę internetową? W social mediach szybciej polajkujesz post czy skomentujesz czyjeś zdjęcie niż napiszesz biznesowego maila.

Działania marketingowe kierują na Twoją stronę

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek biznes bez reklamy. To wyobraź sobie, że tworzysz reklamę na Facebooku. Gdzie przekierowujesz ludzi odwiedzających Twoją reklamę? Oczywiście można tworzyć reklamę, która zwiększa ilość lajków pod postę czy ilość fanów na Fanpagu, tylko przecież nie o to chodzi. Lajkami się nie wyżywisz, prawda?

Leave your thought here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[]